Lomnica - kalna virsotne
Apraksts
Lomnica (slovāku: Lomnický štít, vācu: Lomnitzer Spitze, ungāru: Lomnici-csúcs) - otra augstākā virsotne Tatros (2634 vai 2632 m) aiz Gerlach (2655 m), atrodas Augsto Tatru Slovākijas daļā. Līdz precīzākiem mērījumiem ap 1860. gadu tā tika uzskatīta par augstāko Tatru kalnu virsotni.
Kopš 15. gadsimta tas bija Lielajā Lomnicā dzimušās Berzeviču dzimtas ģerbonis. Tas tika uzskatīts arī par Spišskas Tatru simbolu. 17.-19. gadsimtā, tāpat kā daudzviet citur Tatros, Lomnicas virsotnē (Vara pļavu teritorijā) notika kalnrūpniecības darbi. Pirmo zināmo uzkāpšanu veica Jakobs Fabri vecākais (ģimenes loceklis, kas nodarbojās ar kalnrūpniecību šajā apgabalā) laikā no 1760. līdz 1790. gadam. Starp pirmajiem tūristu kāpumiem ir šādi: 1793. gada 17. augustā - Roberts Taunsons ar diviem medniekiem, 1802. vai 1804. gada 21. augustā - Staņislavs Stašičs ar gidiem. Ziemā pirmais virsotnē 1891. gada 27. decembrī kāpa Teodors Vundts ar gidu Jakobu Horveju.
Līdz 1870. gadam Lomnica bija apmeklētākā Augsto Tatru virsotne. Rakstniece Jadviga Luševa ieradās Spišā tikai tāpēc, lai apskatītu Lomnicu, bet prezidents Ludviks Svoboda vairākas reizes uz turieni devās kājām. Tatru iekarošanas vēsturē Lomnicai bija nozīmīga loma. Staņislavs Stašičs uzkāpa tajā, lai veiktu eksperimentus ar magnētismu. Maksimilian Nowicki 1867. gadā rakstīja: Tas, kurš stabili stāv uz kājām un kam nav reibonis, viegli uzkāps un no tās nokāps. Toreizējais grūtību pārvarēšanas rekords bija vācu alpīnista Teodora Vundta (Theodor Wundt) 1891. gadā veiktā kalna iekarošana grūtos ziemas apstākļos.
Cīņā par sarežģītās 250-400 m augstās rietumu sienas pārvarēšanu piedalījās vadošie Polijas alpīnisti. 1929. gada 8. augustā tajā uzkāpa Vīslavs Staņislavs Staņislavskis (Wiesław Stanisławski), Antonijs Kenars (Antoni Kenar) un Aleksandrs Staneckis (Aleksander Stanecki) (tās kreisajā daļā), bet 1930. gada 21. jūnijā Vincentijs Birkenmajers (Wincenty Birkenmajer) un Kazimiers Kupčiks (Kazimierz Kupczyk) uzkāpa citā maršrutā (labajā daļā). Jans Kazimiers Doravskis (Jan Kazimierz Dorawski) par šo otro maršrutu rakstīja, ka to, iespējams, Tatru kalnos nevar pārspēt nekas cits.
Pieteikšanās pievienoties diskusijai
Lūdzu, izvēlieties apzīmējuma iemeslu
Lūdzu, ievietojiet savu e-pastu, lai sekotu šo pavedienu
Vai esat pārliecināts, ka vēlaties bloķēt šo lietotāju?